Monastir

Pravděpodobně nejznámější a nejnavštěvovanější letovisko v Tunisku Monastir leží v oblasti Sahel na pobřeží Středozemního moře. Z hlavního města Tunisu je to do Monastiru přibližně 162 kilometrů. Jinak se v blízkosti tohoto letoviska nachází také další tuniská metropole Sousse. V současné době obývá Monastir zhruba kolem 40 000 obyvatel, přičemž v létě se tento počet s přílivem turistů rapidně zvyšuje. Turistický ruch je ostatně hlavní obživou zdejších obyvatele, i když hned za ním se nachází rybolov.

Historie Monastiru je poměrně hluboká, přičemž první zmínky o tomto městě spadají až do doby Féničanů. Byli to právě oni, kteří na pobřeží severní Afriky v místě dnešního Monastiru založili osadu s názvem Rous Penna. Po dobytí Římskou říší se její jméno změnilo na jednoslovné Ruspina. Stalo se základnou Římské říše, kterou využíval hlavně Gaius Julius Caesar. V 8. století přišli na území Monastiru Arabavé, po nichž zde zbyla zejména proslulá pevnost Ribat. Později se v Monastiru usídlili muslimové a po nich Španělé a Turci. V muzeu mohou turisté zhlédnout krásné kúfské spisy a tradiční iluminace. V muzeu je také vystaven velký arabský astroláb vyrobený v 10. století v Cordóbě. Vedle starobylé pevnosti se nachází dům sloužící jako filmové ateliéry. Natáčely se tady například filmy Ježíš Nazaretský a Dobyvatelé ztracené archy. Z dalších pamětihodností na území Monastiru je nutné zmínit Velkou mešitu, která leží v blízkosti pevnosti Ribat. Tato mešita byla postavena již v 11. století. Kolem ní jsou obstoupeny hradby, které ovšem vznikly až mnohem později, a to ve století 18. V nové části Monastiru zaujme především Bourguibova mešita pocházející z roku 1963. Tato stavba je v podstatě jakýmsi učebnicovým příkladem moderního umění, které ale vychází z tradic a je velmi jemné.

Monastir je ovšem hlavně místem, které vyhledávají turisté kvůli koupání a aktivitám, které jsou pevně spjaty s mořským pobřežím. Písečné pláže v tomto letovisku jsou poměrně rozlehlé, nicméně vyznačují se hlavně čistotou a množstvím služeb, jež jsou tady nabízeny. Mimo pláže se nachází hned dvě pěkná golfová hřiště s 18 jamkami. Doprava do tohoto letoviska je zajištěna díky mezinárodnímu letišti, jež zde bylo zbudováno. Monastir také nabízí krásné procházky podél mořských břehů po promenádě, nakupování anebo možnosti posezení v některé ze stylových restaurací.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

TNDTND = 7.8 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist