Tunisko a tradiční kuchyně

Hlavní charakteristickou vlastností typických tuniských pokrmů je jejich velká kořeněnost. Právě koření je součástí v podstatě všech místních jídel. Není třeba se ale bát toho, že koření je vždy pálivé. Ba naopak možná často dochází k tomu, že jídla mají specifickou chuť, která je sice aromatická, ale rozhodně ne ostrá.

Tuniská kuchyně je prakticky bezbřehá. Nabízí obrovské množství různých jídel, jejichž základem jsou naprosto čerstvé suroviny. Ty se získávají logicky z moře. Právě mořské speciality jsou v Tunisku velmi oblíbené a velmi chutné. Z různých mořských plodů jmenujme například chobotnice, tuňáky a krevety. Z koření je třeba zmínit šafrán, mátu, bobkový list anebo velmi oblíbený římský kmín. Často se také používá klasický česnek.

Hodně oblíbeným jídlem je v Tunisku takzvaný Tuniský salát, neboli Salade tunisienne. Ten je připravován hlavně ze zeleniny, kterou vypěstovali Tunisané přímo na jejich polích. Dát si návštěvníci Tuniska mohou třeba také brik. Tento název jídla představuje pokrm, který je představován jakýmsi pirohem s náplní tvořenou směsí vejce, mletého masa, tuňáka, cibule a koření. Pravděpodobně nejoblíbenějším pokrmem, který funguje v evropských podmínkách spíše jako příloha, je kuskus. Tato pšeničná krupice je v Tunisku podávána na mnoho různých způsobů. Připravuje se v páře a hlavními surovinami, se kterými se podává, jsou maso a zelenina. Milovníky masových výrobků jistě uspokojí malé párečky zvané marquez. Jsou vyrobeny ze skopového masa a jejich chuť je velmi příjemná. Dát si lze v restauraci také například mechouiu. Tento pokrm se skládá z kousků tuňákového masa, vařených vajec, kaparů a také paprik. Vejce se používá i na tradiční jídlo tajine, což je právě obyčejná směs vajec a masa.

Tunisko se proslavilo také vynikajícími dezerty. Tvoří je především čerstvé exotické ovoce. Toho je v Tunisku velké množství. Často se používají například broskve, mandarinky, datle, jahody anebo několik druhů melounů. Obsah ovoce v dezertu se většinou odvíjí od toho, který druh momentálně dozrává. Tunisané milují také marcipán, jenž lze sehnat prakticky všude v různých podobách. Z dalších pochutin nezapomeňme na oříšky a mandle, které jsou namáčeny v různých sladkých směsích, které velmi často obsahují med. Z nápojů se nejčastěji podává minerálka. Charakteristická pro Tunisko je ovšem spíše citronáda lisovaná z čerstvých plodů citroníku. Vybrat si lze také z mnohých druhů vín. Bez vyzkoušení tuniské pálenky z fíků by dovolená také v podstatě nebyla originální!

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 21°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 23°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

TNDTND = 7.8 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist